Anne Sofie & Henning
Flot sommerbryllup på Mols
Anne Sofie og Henning er to skønne mennesker, der normalt bor i Hamborg, men valgte at fejre deres store dag i Jylland - nærmere bestemt Aarhus og Mols, hvor Anne Sofie er opvokset. Det var en dag fyldt med kærlighed, grin og masser af hyggelige øjeblikke.
Dagen startede i den katolske kirke i Aarhus. Henning var spændt og hilste alle de danske og tyske gæster velkommen med et gedigent ‘Moin’. Da Anne Sofie kom ind i kirken med sin far, skete forløsningen - alle fik et kæmpe smil på læben. Efter vielsen tog vi til Anne Sofies barndomshjem – en charmerende og smuk gård. Her stod Anne Sofie og Hennings hest opstaldet, da den også skulle være med på portrætterne. Jeg skal blankt erkende, at det er mange år siden jeg sidst havde været i nærheden af en hest. Sidste gang var nok da jeg stod og bandede over, at jeg skulle muge ud hos vores egne heste som 16 årig. Men det var pisse fedt! At tage billeder ved Anne Sofies barndomshjem var noget helt særligt, med alle de minder og den smukke natur omkring os. Samtidig var hesten/hestene med til at give en masse dynamik og liv i billederne.
Efterfølgende satte vi kurs mod Molskroen, hvor reception, middag og fest skulle holdes. Molskroen er et fantastisk Michelin-sted, hvor alt var helt i top. Anne Sofie & Henning blev mødt af levende Jazz-musik og masser af liv på Molskroens terrasse. Middagen blev serveret i teltet, der var slået op i dagens anledning. Der var indslag, sange og taler i løbet af aftenen, som gav en masse grin, tårer og smil hos både parret og gæsterne. Senere på aftenen, da DJ’en åbnede dansegulvet, blev festen for alvor skudt i gang. Sjældent har jeg set nogle give den så meget gas!
Anne Sofie og Henning, kæmpe stort ‘danke schön’ for at I valgte mig som jeres bryllupsfotograf. Det var en fornøjelse at være en del af jeres store dag!
Moin fra Kristjan Løk, en meget glad bryllupsfotograf!
“At vælge Kristjan som fotograf var en af de bedste beslutninger, vi tog i forbindelse med vores bryllup. Vi kigger på vores billeder igen og igen, og hver eneste gang opdager vi en ny detalje, et øjeblik, en følelse, som igen vækker lykken, vi følte på vores bryllupsdag. Fra vores første kontakt med Kristjan, var han både professionel, men også personlig.
Vi havde en forberedende samtale, hvor Kristjan satte sig ind i os som mennesker og hvilke drømme vi havde om vores bryllupsbilleder. Det var dejligt at kende fotografen på forhånd og vide, at kemien er god. Det var vigtigt for os, at billederne var dokumentariske og viste dagen og os som par, præcis som vi er. Det er lykkes. Vi satte pris på, at Kristjan ikke havde definieret på forhånd, hvor mange billeder, vi ville få, men derimod arbejdede med devisen, at vi skulle have alle de billeder, som var med til at fortælle historien om vores dag.
På selve dagen formåede Kristjan både at være til stede, men aldrig i vejen. En lille SMS om morgenen, om at alt nok skal blive godt, gav ro i maven. Kristjan formåede, at få os til at føle os trygge. At få taget parbilleder, er meget personligt og næsten intimt, men Kristjan fik os til at føle os godt tilpas i det. Han fangede både det alvorlige, det følsomme og det sjove ved vores dag. Billeder både af os, men også af vores gæster, som giver en fornemmelse af stemninger og øjeblikke. Som brudepar når man ikke at opleve alt det, der sker i løbet af dagen, men Kristjan har fanget og dokumenteret de ting, vi ikke selv oplevede.
Vi havde et stort ønske om, at vores heste skulle med på billederne. Det var Kristjan helt klar på og kom med ud på marken og fotograferede os midt i mellem dyrene. De billeder sætter vi ekstra stor pris på. Han fangede os der, hvor vi føler os mest tilpas.
Allerde to dage efter brylluppet modtog vi de første billeder, kort efter kom resten. Vi er meget taknemmelig for, at netop Kristjan har foreviget den lykkeligste dag i vores liv og vi til enhver tid anbefale Kristjan som bryllupsfotograf.”